Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu www.bip.gov.pl

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wszp_2/templates/wszp/functions.php on line 201

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wszp_2/templates/wszp/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA SZYJKI MACICY

W ramach Programu Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia zapraszają kobiety do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych.

Do kogo jest skierowany Program?

Do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej od 25 do 59 lat może skorzystać z bezpłatnej cytologii w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna się zgłosić do lekarza specjalisty, który wyda skierowanie na badanie.

Czym jest cytologia?

To bezpieczne i bezbolesne badanie. Pozwala na wykrycie nie tylko wczesnych postaci raka szyjki macicy, ale także stanów, które nie leczone mogą doprowadzić do powstania nowotworu.
Badanie to powinno się wykonywać co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

W Polsce na raka szyjki macicy zapada co roku 4 tys. kobiet (10 dziennie). Połowa z nich umiera tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. 
Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem - najczęściej chorują kobiety między 45 a 55 rokiem życia, szczególnie te, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne, wiele razy rodziły, palą papierosy.
Wczesne wykrycie choroby gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia.
Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki badaniu cytologicznemu. Dlatego warto dać sobie szansę i wziąć udział w badaniu.

Gdzie można wykonać bezpłatne badanie cytologiczne?

Bezpłatne badania cytologiczne wykonywane są w Poradni Ginekologiczno-Położniczej Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.


Szczegółowe informacje i zapisy:

tel. 016 677 54 18 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 13.00

Kategoria: