Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu www.bip.gov.pl

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wszp_2/templates/wszp/functions.php on line 201

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wszp_2/templates/wszp/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Osteoporoza

Zapada na nią niemal co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, która często rozwija się w ukryciu. Dlatego należy zacząć się przed nią bronić wcześnie, zanim pojawią się pierwsze objawy.

Sprzyjające czynniki

Osteoporoza to zbitka dwóch słów łacińskich: osteos, czyli kość i porus, czyli dziura, co idealnie oddaje charakter choroby, która cechuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Postępuje wraz z wiekiem. Zrzeszotnienie kości zaczyna się już po trzydziestce. Co roku masa kości zmniejsza się o około 1 proc. Proces ten ulega nasileniu u kobiet w pierwszych latach menopauzy (2–5 proc. rocznie).

Kobiety, które cierpią na niedobory estrogenów w związku z zaburzeniami hormonalnymi, są częściej narażone na osteoporozę. Nie tylko te w okresie przekwitania, ale również młode kobiety, które w wyniku chociażby długotrwałego odchudzania, straciły okres. Niska masa kostna, charakteryzująca kobiety o szczupłej budowie ciała, również sprzyja chorobie. Do tego należy dołożyć palenie papierosów, picie sporej ilości kawy oraz napojów zawierających kofeinę, a także spożywanie alkoholu. Brak ruchu, dieta uboga w wapń i witaminę D także zwiększają ryzyko osteoporozy. 

U mężczyzn osteoporoza pojawia się również w okresie przekwitania (andropauzy), które zaczyna się z reguły po 55 roku życia. W tym wieku na złamania są szczególnie podatne są żebra, miednica, kości udowe, a także promieniowe. Po siedemdziesiątce dużym zagrożeniem stają się złamania szyjki udowej.

Objawy osteoporozy

Pierwszymi oznakami osteoporozy mogą być nieznaczne bóle kości w klatce piersiowej, a także w odcinku krzyżowym. Diagnozę ułatwia i przyspiesza łamliwość kości, zwłaszcza kości udowej i promieniowej oraz trzonów kręgów – to najczęściej zwraca uwagę na możliwość wystąpienia choroby.

Najskuteczniejszą metodą sprawdzenia stanu kości jest densytometria, która mierzy gęstość, a zatem i wytrzymałość kości. I warto, by wykonywały ją już osoby czterdziestoletnie, znajdujące się w grupie ryzyka. Reszta kobiet może z badaniem zaczekać do ukończenia pięćdziesięciu lat, a mężczyźni do sześćdziesiątki.

Witamina D3

Jakość kości w ogromnym stopniu zależy od tego, jak jemy . Dlatego dieta z odpowiednią zawartością białka, wapnia i witaminy D będzie najskuteczniejszą bronią przed osteoporozą. Konieczne jest przede wszystkim włączenie do diety wapnia w ilości 1000 mg dziennie. Ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na niedobory witaminy D3, która oprócz tego, że buduje kościec, przejawia również działanie antynowotworowe i antymiażdżycowe. Właściwie wszyscy Polacy w okresie jesienno-zimowym, czyli od października do marca powinni przyjmować 800 j.m. witaminy D3 w postaci suplementów diety lub leków zapisanych przez lekarza. W okresie letnim wystarczy między 10 a 15 zażywać kąpieli słonecznych, ponieważ to właśnie słońce syntetyzuje witaminę D3 w skórze. Ci, którzy w tym czasie pracują, powinni dostarczać witaminę D z zewnątrz.

 
Ruch jest również świetnym sprzymierzeńcem w walce z osteoporozą. Korzystne są zwłaszcza ćwiczenia na siłowni z niewielkim obciążeniem, które pozytywnie wpływają nie tylko na gęstość kości i ich masę, ale również na wzmocnienie mięśni, podtrzymujących cały szkielet. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście codzienna gimnastyka.

Warto zastosować sprawdzoną praktykę naszych babć i do codziennej diety włączyć łyżeczkę tranu. Oprócz tego dorzucić do posiłków dużo ciemnozielonych warzyw (sałata, szpinak, brokuły, fasolka), a także tłuste ryby, co wspomoże wchłanianie wapnia i witamin. Pamiętajmy też o nabiale w postaci serów czy mleka.

Poniżej umieszczamy test w kierunku osteoporozy zredagowany przez zespół terapeutyczno-diagnostyczny Oddziału Reumatologii naszego Szpitala.  

Wypełnij  test i sprawdź czy masz predyspozycje w kierunku OSTEOPOROZY. Proste pytania, które pomogą Ci  zrozumieć  stan zdrowia Twoich kości.

Jeśli odpowiedziałeś/aś TAK na którekolwiek z tych pytań, nie oznacza to, że masz osteoporozę. Osteoporozę może zdiagnozować tylko lekarz po przeprowadzeniu m.in. badań gęstości kości. Zalecamy, abyś pokazał/a wyniki tej ankiety lekarzowi ze specjalizacją reumatolog lub ortopeda, który doradzi Ci, czy i jakie badania należy przeprowadzić.

 Dobrą wiadomością jest to, że osteoporozę można zdiagnozować i leczyć. 


 

POBIERZ


Załączniki:
Pobierz plik (ANKIETA.doc)ANKIETA.doc42 kB2013-10-01 08:22
Kategoria: