Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wszp_2/templates/wszp/functions.php on line 201

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wszp_2/templates/wszp/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Program wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci

W Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu realizowany jest Program wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci w wieku od 3 lat do 6 lat. Program przesiewowy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony rodziców.

W Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
realizowany jest:

PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA
CHORÓB NOWOTWOROWYCH
U DZIECI W WIEKU OD 3 LAT DO 6 LAT

 

Program przesiewowy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony rodziców.

Rejestracja do programu została zakończona 10 czerwca br. Badania dzieci będą wykonywane do końca miesiąca sierpnia 2010 r.

W ramach programu do tej pory przebadano już ok. 200 dzieci. Badania USG jamy brzusznej przeprowadzane są najnowocześniejszymi aparatami ultrasonograficznymi w Pracowniach USG Zakładu Radiologii oraz Oddziału Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii.

Celem realizacji programu jest: wczesne wykrycie nowotworów u dzieci w wieku od 3 lat do 6 lat.

Opis problemu zdrowotnego:

Rozpoznanie nowotworów we wczesnym stadium jest trudne. Objawy często przypominają bowiem typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Nowotwory rozwijają się długo bezobjawowo. Im wcześniej się je wykryje tym większe szanse na 100 % wyleczenie.
Guzki czy torbiele, które mogą przekształcić się w komórki rakowe nie bolą. Można je wykryć w początkowym stadium, robiąc badania ultrasonograficzne. Badanie pozwala też wykryć wrodzone anomalie, również te, które predysponują do choroby nowotworowej.

Przyczyny istnienia problemu zdrowotnego:

Dziecko rośnie szybko i komórki rakowe razem z nim. W Polsce, co roku na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci. Nowotwory te są zbyt często rozpoznawane w zaawansowanych stadiach klinicznych (III i IV). Zaledwie u 8-10 proc. dzieci diagnozuje się nowotwór w początkowej fazie (w I lub II stadium), podczas gdy na zachodzie jest tak w 25% przypadków. Wpływa to zasadniczo na skuteczność leczenia. Chorobę w początkowym etapie można wyleczyć prawie w 100%. Nie pozostaje to bez wpływu na dalszy rozwój dziecka. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie nowotworu, najlepiej wtedy, gdy nie ma jeszcze wyraźnych objawów klinicznych. Warto, więc profilaktycznie przebadać dziecko, choćby po to, żeby upewnić się, że nic mu nie dolega.

 {vsig}aktualnosci/usg_dzieci{/vsig}

Kategoria: