Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wszp_2/templates/wszp/functions.php on line 201

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wszp_2/templates/wszp/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Podsumowanie akcji rejestracji dawców szpiku kostnego

P1040846Z inicjatywy lek. med. Krzysztofa Popławskiego Z-cy Dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu podjął współpracę z Fundacją Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz - Olszewskiej, której celem jest pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku jako formy skutecznej pomocy dla chorych na białaczkę oraz inne choroby krwi.

Według informacji wspomnianej Fundacji mniej więcej co 70 kandydat zostaje dawcą. Oddanie szpiku, ratujące życie nie zagraża zdrowiu dawcy, ponieważ szpik szybko się regeneruje.

P1040852Z inicjatywy lek. med. Krzysztofa Popławskiego Z-cy Dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu podjął współpracę z Fundacją Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz - Olszewskiej, której celem jest pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku jako formy skutecznej pomocy dla chorych na białaczkę oraz inne choroby krwi.

Według informacji wspomnianej Fundacji mniej więcej co 70 kandydat zostaje dawcą. Oddanie szpiku, ratujące życie nie zagraża zdrowiu dawcy, ponieważ szpik szybko się regeneruje.

Dnia 18 marca 2010 r. odbyła się Rejestracja Potencjalnych Dawców Szpiku w Sali Konferencyjnej naszego szpitala. Przedstawiciele w/w Fundacji prowadzili rejestrację potencjalnych dawców natomiast pielęgniarki pobierały krew. Krew zostanie przebadana w laboratorium w Warszawie w kierunku antygenów transplantacyjnych. Dane zostaną wprowadzone do krajowego rejestru ALF PL3. W przypadku stwierdzenia tzw. zgodności antygenowej chorego na białaczkę i potencjalnego dawcy rozpocznie się procedura pobrania szpiku.

Zainteresowanie akcją przeszło nasze oczekiwania do Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku zgłosiło się 510 osób. Wiele osób przejechało z różnych miejscowości np. z Jarosławia i z Żołyni.

To bardzo piękne, że w czasach, gdy wrażliwość na drugiego człowieka jest tak mała, aż tyle osób bezinteresownie chce komuś uratować życie.

W Polsce rocznie ok. 10 tys. osób choruje na białaczkę z tego 10% to dzieci. Z powodu uwarunkowań genetycznych znalezienie dawcy spokrewnionego wynosi 25%.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu składa podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w propagowanie idei dawstwa szpiku kostnego. Szczególnie dziękuje przybyłym uczniom, studentom oraz ludziom różnych zawodów, którzy odpowiedzieli w ten sposób na apel o ratowanie ludzkiego życia. Dzięki temu wspólnie przyczynili się do ratowania życia osobom chorym na choroby krwi, dla których szpik jest jedynym lekarstwem i szansą na przeżycie.

{vsig}aktualnosci/rejestracja_dawcow_szpiku/akcja_szpik{/vsig}