Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu www.bip.gov.pl

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wszp_2/templates/wszp/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Programy profilaktyczne

Dbając o swoje zdrowie, warto być na bieżąco z jego stanem, dzięki temu szybciej i łatwiej możemy się wyleczyć. Dzisiejsza medycyna nie tylko leczy. Głównym jej celem jest zapobieganie, czyli profilaktyka. Oto badania, o których wykonaniu nie można zapomnieć.

Badania profilaktyczne, inaczej prewencyjne lub screeningowe są przeprowadzane w celu jak najszybszego wykrycia choroby. Dotyczą one całej populacji lub zawężonych grup tzw. grup wysokiego ryzyka np. badanie siatkówki oka w kierunku retinopati u osób z cukrzycą. 

 

 
Wykrycie choroby we wczesnym stadium to nie tylko większa szansa na przeżycie pacjenta. To również zmniejszenie kosztów leczenia, które są nieporównywalnie większe w porównaniu z kosztami kompleksowych i szerokich badań profilaktycznych. Ważnym aspektem jest również zmniejszenie cierpień pacjentów i ich rodzin.

Gdzie i komu?
Niestety wciąż wiele osób termin ?badania prewencyjne? zna jedynie z rozmów o tematyce medycznej prowadzonych w audycjach radiowych czy telewizji. Jak pokazują statystyki wciąż bardzo mała część populacji korzysta z badań profilaktycznych, które są nieodpłatnie realizowane w ramach programów profilaktycznych prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz przez Ministerstwo Zdrowia. Przywilej bezpłatnych badań na najgroźniejsze obecnie choroby mają wszyscy ubezpieczeni. Badania te można wykonać zgłaszając się do dowolnego zakładu opieki zdrowotnej, który podpisał umowę z NFZ na udział w programie. Może to być przychodnia czy poradnia specjalistyczna. 
 

Źródło: ochoroba.pl

Kategoria: