TVP 3 Rzeszów: Pacjenci w Przemyślu mogą już korzystać ze specjalnych czepków, które zapobiegają wypadaniu włosów. To sposób już przetestowany w Stanach Zjednoczonych, który w Polsce ciągle jest nowością. Wprowadzany do czepka lodowaty płyn obniża temperaturę głowy i sprawia, że do włosów nie dochodzą toksyczne związki chemiczne krążące we krwi.

Pacjenci oddziału onkologicznego w Przemyślu, którzy mają już za sobą chemioterapię wiedzą, że jest trudna i nieprzyjemna. Chemiczne substancje niszczące nowotworowe komórki bardzo źle wpływają na ogólną kondycję i samopoczucie. Dla wielu osób problemem jest też utrata włosów. Kolejne cykle chemioterapii często powodują ich stopniowe wypadanie, a czasem niemal całkowite łysienie. I choć tak stracone włosy zazwyczaj po pewnym czasie odrastają, dla wielu osób to poważny problem.

 

Sposobem na utratę włosów jest czepek wypełniony lodowatym płynem. Nakładany na głowę podczas podawania kolejnych dawek leku ma chronić tzw. macierz włosa, która może zostać uszkodzona przez zabijające komórki nowotworowe substancje. To forma ochrony, z której może korzystać określona grupa pacjentów onkologicznych. Pierwsi pacjenci już korzystają z tej możliwości. To ważne dla wszystkich pacjentów, głównie tych aktywnych zawodowo. Lekarze też podkreślają, że może to mieć znaczenie dla całego przebiegu leczenia. A to bardzo ważne, bo czasem leczenie trwa miesiącami, a nawet latami.

Oddział Onkologii w Przemyślu jest pierwszym na Podkarpaciu, który sprawdza działanie chłodzących czepków. Wcześniej trafiły one między innymi do ośrodków onkologicznych we Wrocławiu i Gdańsku.

Zobacz film: TVP Rzeszów.