Jak sobie radzić
CO POPRAWIA ODPŁYW KRWI Z KOŃCZYNY
– JAK SOBIE RADZIĆ?
- zacznij chodzić – bardzo ważnym czynnikiem ułatwiającym odpływ krwi żylnej jest ruch mięśni łydki – pacjent powinien zatem jak najwięcej ruszać się i chodzić. Pozycją, która sprzyja zastojowi żylnemu, jest wielogodzinne siedzenie lub stanie. Dlatego należy chodzić, spacerować, jeździć rowerem, pływać, biegać.
- unoś nogi – korzystny wpływ na zmniejszenie zastoju żylnego ma uniesienie stóp i podudzi tak, by znalazły się na poziomie bioder lub nieco powyżej. Usprawnienie odpływu krwi żylnej wspomaga nawet niewielkie uniesienie nóg (położenie na krześle lub taborecie).
- unikaj przegrzania – u chorych z niewydolnością żył zaleca się unikanie przebywania na dworze w czasie upałów, intensywnego opalania się na słońcu, czy długich kąpieli w gorącej wodzie
- pilnuj wagi – nadwaga i otyłość powodują narastanie obrzęku, bólu, uczucia ciężkości i zmęczenia
- unikaj leczenia hormonalnego – chory, u którego występują objawy niewydolności żył, powinien (o ile to możliwe) unikać leczenia hormonalnego
Problemy z żyłami
Przewlekła niewydolność żylna
Przewlekła niewydolność żylna to jedna z chorób cywilizacyjnych. W krajach rozwiniętych, w tym również w Polsce, problem niewydolności żylnej dotyka kilkadziesiąt procent populacji – według szacunków epidemiologów, z niewydolnością żylną – w różnych stadiach rozwoju tej choroby – zmaga się co druga kobieta i około 40 proc. mężczyzn.
Przewlekła niewydolność żylna to utrwalone zaburzenie odpływu krwi żyłami powierzchownymi i głębokimi kończyn dolnych. Objawy tej choroby to m.in. uczucie ciężkich nóg, ból koncentrujący się wzdłuż przebiegu żył, kurcze nocne, świąd, a także zespół niespokojnych nóg. Choroba może prowadzić do powstawania żylaków, wylewów podskórnych, zakrzepicy żylnej i owrzodzeń.
Rozwojowi przewlekłej niewydolności żylnej sprzyjają niektóre czynniki obiektywne – płeć, wiek a także obciążenie genetyczne. Jednak największe znaczenie mają czynniki ryzyka, które można wyeliminować, stosując odpowiednią profilaktykę: otyłość, siedząca (lub stojąca) praca w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej. Ważnym czynnikiem ryzyka jest również terapia hormonalna (w tym przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych).
Jednym z największych problemów, związanych z przewlekłą niewydolnością żylną jest fakt, iż pacjenci zwracają się do lekarzy po pomoc w zaawansowanych stadiach choroby – gdy już np. pojawiają się owrzodzenia kończyn dolnych, będące tak naprawdę powikłaniem nieleczonej choroby. Tym samym koszty leczenia rosną i mogą być liczone nawet w setkach milionów złotych rocznie.
Tymczasem odpowiednia profilaktyka lub wdrożenie leczenia na wcześniejszych etapach choroby gwarantują nie tylko większy komfort życia pacjenta, ale również minimalizują koszty leczenia choroby – tak na poziomie jednostki, jak i całego systemu opieki zdrowotnej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że odpowiednio wcześnie wdrożone i prawidłowo prowadzone (przy współudziale pacjenta) leczenie umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie, również w aspekcie zawodowym, co w sposób znaczący wpływa na obniżenie kosztów związanych ze zwolnieniami lekarskimi, rehabilitacją etc.
CO POWODUJE NASILENIE DOLEGLIWOŚCI
– CZEGO UNIKAĆ?
Dokuczliwość objawów niewydolności układu żylnego zaostrza się w następujących sytuacjach:
-
długotrwałego stania lub siedzenia
-
w czasie ciąży – znaczna część kobiet w ciąży zgłasza dolegliwości związane z układem żylnym: częściej występują żylaki, pajączki żylne, obrzęki, jak również dolegliwości miejscowe takie jak uczucie ciężkości
i zmęczenia podudzi -
zażywania leków hormonalnych – leczenie hormonalne, w tym antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza, jak również innego rodzaju leczenie oparte o hormony steroidowe, może przyspieszać rozwój żylaków i pajączków żylnych. Chorzy stosujący tego rodzaju leczenie, częściej miewają również obrzęki i miejscowe dolegliwości bólowe oraz uczucie ciężkości i zmęczenia nóg. Leczenie hormonalne może sprzyjać również występowaniu zakrzepicy żylnej.
-
nadwagi i otyłości – u pacjentów z nadwagą częściej pojawia się uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, bóle podudzi oraz obrzęki
-
ekspozycji na ciepło – gorące kąpiele, przebywanie na słońcu powoduje nasilenie się obrzęku i bólu nóg