Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wszp_2/templates/wszp/functions.php on line 201

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wszp_2/templates/wszp/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Inwestujemy 15 milionów złotych w kardiologię

Prawie 15 mln złotych trafi do Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Ojca Pio w Przemyślu na realizację projektu pod nazwą: „Koordynowana opieka kardiologiczna”. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Dzięki niemu mieszkańcy województwa podkarpackiego zyskają szerszy dostęp do profesjonalnej opieki kardiologicznej. O przyszłości przemyskiej kardiologii mówił na konferencji prasowej w szpitalu Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek.

Członek Zarządu Stanisław Kruczek podziękował na konferencji dyrekcji szpitala i radnym województwa za zaangażowanie przy wsparciu projektu:

- Dobrą informacją jest to, że 15 grudnia ubiegłego roku udało się zakontraktować w Komitecie Sterującym w Warszawie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na ochronę zdrowia.

Dzięki temu jeszcze z końcem roku ogłosiliśmy konkurs na kwotę 102 mln zł w ochronie zdrowia, a nasze regionalne programy realizowane w trybie pozakonkursowym uzyskały akceptację. Wśród nich jest projekt o wartości 15 mln zł, który będzie realizowany w przemyskim szpitalu, związany z kardiologią – mówił Stanisław Kruczek.
- Dobrą wiadomością dla lokalnej społeczności jest także ta, że przemyski szpital w projekcie sieci szpitali został uwzględniony w trzeciej kategorii, czyli tej najważniejszej w systemie. Oznacza to, że będzie miał najwyższą rangę, a zatem najwięcej oddziałów specjalistycznych zakontraktowanych w sposób budżetowy w Narodowym Funduszu Zdrowia – powiedział Członek Zarządu Kruczek, który jednocześnie wyliczał kwoty przekazane w przez samorząd województwa szpitalowi w ostatnich latach. W 2015 roku do szpitala w Przemyślu trafiło prawie 6 mln zł, a w ubiegłym roku 12 mln zł.

Piotr Ciompa, dyrektor szpitala na konferencji mówił o sukcesach, jakie udało się osiągnąć w minionym roku, jednocześnie przedstawił plany rozwojowe szpitala na bieżący rok.

- W przypadku okulistyki robimy obecnie zabiegi które nigdy w Przemyślu nie były robione. Dzięki temu mamy nadzieję przyciągać pacjentów z innych miast. Oprócz okulistyki chcemy też rozwijać poradnię naprotechnologii. Udaje nam się też ściągać specjalistów spoza województwa i tak na przekład w ostatnim czasie pracę zaczęło u nas trzech lekarzy z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – wyliczał dyrektor Ciompa.

Dzięki projektowi powstanie nowy Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, a istniejący Oddział Kardiologiczny poszerzy swoją działalność o Pododdział Kardiologii Inwazyjnej. Projekt zakłada również doposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny poradni kardiologicznej w szpitalu oraz unowocześnienie i wyposażenie w nowy angiograf Pracowni Hemodynamiki i Angiologii. Dotychczasowy angiograf w szpitalu funkcjonuje już od 13 lat i w przypadku awarii nie ma możliwości jego naprawy. Szpital wówczas zostałby pozbawiony możliwości pełnienia dyżuru zawałowego i wykonywania wszelkich procedur kardiologicznych, a pacjenci musieli by być kierowani do szpitali w Rzeszowie, Sanoku lub Krośnie. Ponadto w szpitalu przybędzie miejsc dla pacjentów cierpiących na schorzenia kardiologiczne oraz skróci się oczekiwanie w kolejce do rehabilitacji i dalszej terapii.
Całkowita wartość projektu wynosi 14,8 mln zł, przy czym wartość dofinansowania z UE to kwota 12,6 mln zł. Realizacja projektu zostanie zakończona w IV kwartale 2018 roku.

Tekst/foto:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP

www.podkarpackie.pl